Kontokorent: co to je a kolik můžete jít do mínusu?

Kontokorent slouží jako rychlá finanční výpomoc, když nemůžete sáhnout do rezerv. Které banky ho nabízí, jaké jsou úroky a jak hluboko do minusu vás pustí?

Zhruba třetina českých domácností má podle průzkumu České bankovní asociace problém s ukládáním peněz na horší časy. Když se pak rozbije pračka, často není z čeho brát. Právě pro tyto případy slouží kontokorent neboli povolené přečerpání účtu. S výjimkou nováčků – banky Creditas a Hello bank! – ho dnes najdete v nabídce všech tuzemských bank.

Limity podle příjmů

Za povolení kontokorentu si převážná většina bank neúčtuje žádné poplatky. Finanční pojistku na horší časy tak můžete pořídit zdarma – samozřejmě jen do momentu, než účet přečerpáte. Bez poplatku bývá také vedení kontokorentu nebo změna jeho limitu. Limitem se myslí maximální částka, kterou lze přečerpat, jednoduše řečeno: kterou vám banka půjčí.

Limit se většinou odvíjí od výše průměrných příjmů, respektive sumy peněz, která vám na účtu každý měsíc přistane. Nejčastěji banky povolí přečerpání dvoj- až trojnásobku vašeho příjmu. Kdo žádá o povolení kontokorentu k účtu, na který mu nechodí výplata nebo ho má kratší dobu, měl by počítat s dokládáním příjmu. Zaměstnanci prokazují příjmy prostřednictvím potvrzení od zaměstnavatele, OSVČ na základě daňového přiznání.

Poplatky za kontokorent

Protože si většina bank neúčtuje poplatky za zřízení, vedení nebo změny limitů, jediné, na čem klient tratí, jsou úroky. V nabídkách bank přitom vždy najdete úrokovou sazbu stanovenou ročně. V praxi se ale úrok rozpočte jen na dny, kdy jste v minusu. Pozor dejte také na lhůtu pro splacení úvěru. Zatímco u některých bank lze kontokorent čerpat neomezeně, jinde je alespoň jednou ročně (případně jednou za půl roku) potřeba účty vyrovnat: zůstatek na vašem účtu musí být kladný nebo na nule.

 

Přejeme Vám krásný den,

Vaše ADMIO

 

 

 


Zdroj

VESELÍKOVÁ, Monika. Přehled kontokorentů. Za kolik do minusu?. Peníze.cz [online]. 2018, 25. 7. 2018 [cit. 2018-07-26]. Dostupné z: https://www.penize.cz/kontokorentni-uvery/337634-prehled-kontokorentu-za-kolik-do-minusu